Оператор котельні – це особа, яка обслуговує водонагрівальні і парові котли, що працюють на рідкому і газоподібному паливі або електриці.  Проводить запалювання, запуск і зупинку котлів і живлення їх водою, стежить за їх справністю під час роботи, спостерігає з контрольно-вимірювальних приладів за рівнем води в котлах, тиском та температурою пари, води.

Характер роботи. Оператор котельні забезпечує безперебійну роботу водонагрівальних і парових котлів різних систем, що працюють на рідкому, газоподібному паливі і електриці. Виконує ручні і механізовані операції. Одночасно використовує автоматику безпеки різної складності та контрольно-вимірювальні прилади. Приступаючи до чергування, оператор котельні знайомиться із записами в робочому журналі, оглядає і перевіряє справність котлів, печей, аварійного освітлення, сигналізації, відходів газу, регулювальних пристроїв, контрольно-вимірювальних і живильних приладів. 

Проводить запуск і зупинку насосів, двигунів, вентиляторів та інших допоміжних механізмів. В процесі роботи стежить за показами приладів, рівнем води, температурою пари. Регулює подачу і згорання палива, перемикає обслуговувані агрегати в схемах теплопроводів тощо. В разі виникнення звукового сигналу і загорання лампочки на пульті автоматики безпеки, що оповіщають про збої в роботі котельного устаткування, оператор оцінює ступінь аварійності обстановки і негайно приймає екстрені заходи – вручну припиняє подачу палива, перекриває кран на газопроводі до котла, вимикає котел від головного паропроводу тощо.

Робота пов'язана з підвищеною можливістю виникнення аварійних ситуацій. Можливі несприятливий склад повітряного середовища (присутність газу, пари, мазуту), періодичні коливання температури повітря, шум від роботи компресорів і вентиляторів, протяги.

Веде змінну документацію. Чистить арматуру та прилади котла. Бере участь у ремонті устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати

Принцип роботи котлів; основні способи теплоізоляції котлів і паротрубопроводів; правила поводження з газом і устаткуванням, що знаходиться під напругою; призначення і умови вживання контрольно-вимірювальних приладів; пристрій і режими роботи устаткування тепломережевих бойлерних установок або паростанцій, причини несправностей в роботі котельних установок, порядок обліку тепла, що використовується.

Індивідуально-психологічні особливості

  • достатня гострота зору і слуху;  
  • здатність швидко приймати рішення в екстремальних ситуаціях; 
  • спостережливість;
  • зорово-моторна пам'ять;
  • стійка увага;
  • емоційна стійкість;
  • відповідальність;
  • оперативне мислення.

Медичні обмеження

Навчання і професійна діяльність за даною робочою професією має медичне обмеження для осіб, які страждають захворюваннями: серцево-судинної системи (порушення кровообігу, часті серцеві напади, гіпертонічні кризи) і опорно-рухового апарату (порушення рухових функцій); органів дихання (схильність до частих застудних захворювань); органів зору і слуху (зниження); нервової системи; алергічні захворювання, які викликаються компонентами палива.

Освітня підготовка

Професію оператора котельні можна отримати в Івано-Франківському обласному навчально-курсовому комбінаті житлово-комунального господарства, Івано-Франківському обласному навчально-курсовому комбінаті с.Залуква, Галицький район Головного управління сільського господарства і продовольства, Івано-Франківському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.