Столяр (виготовлення художніх меблів) – це спеціаліст, який виготовляє м’які, корпусні меблі, бере участь в будівництві: виготовляє і виконує монтаж дверей і вікон, монтаж перегородок, врізання замків і ручок, облицювання стін дерев’яними панелями, вагонкою, а також виготовлення різноманітних виробів з дерева: крісел, вішалок, карнизів, декоративних рамок, альтанок, садових лавок-качалок тощо.
Характер роботи
Столяр – багатопрофільна професія. Люди цієї професії в своїй роботі працюють не тільки з деревом, і з матеріалами, що його заміняють, а й з різними способами кріплення і монтажу виробу: металевими шурупами, скобами, цвяхами, клеями, матеріалами, необхідними для облицювання, обтягування, обробки дерев’яних виробів (плівками, лаками, фарбами, тканинами). Столяр може виконувати роботу скляра; при виготовленні меблів працюють столяри-мебльовики; ремонт та виготовлення високохудожніх виробів із дерева виконують реставратори. У столярній справі приховані величезні можливості для винахідництва.
Столяр повинен:
• знати основні породи, властивості та дефекти деревини; способи її обробки, виготовлення, монтажу столярних виробів; види клею та лаків;
• володіти навичками роботи з електротехнікою, технічними кресленнями;
• вміти користуватись ручними інструментами, деревообробними верстатами;
• зачищати деталі;
• готувати поверхні під фанерування;
• встановлювати віконні та дверні блоки, вбудовані меблі;
• виготовляти заготовки столярних виробів.
Умови роботи столяра можуть бути різноманітні в залежності від виду виконуваних робіт. Якщо він бере участь у виготовленні виробу, то, як правило, працює в приміщенні - у майстерні чи в цеху.
Робоче місце столяра - найчастіше верстат чи сучасні його модифікації. Столяр закріплює дерев'яні заготівлі, робить розмітку й обробку виробу по наявному кресленню. Способи обробки деревини: пиляння, обробка, збірка. Кожна з цих операцій може вироблятися як вручну і за допомогою традиційних інструментів (пилки, рубанка, фуганка, долота, свердла, стамески), так і на спеціальних верстатах (тоді в обов'язки столяра входить контроль за роботою верстата і якістю отриманого виробу), у залежності від розмірів і специфіки виробництва. У випадку якщо роботою столяра є монтаж виробів (вбудованих меблів, вікон, дверей і ін.), робочим місцем столяра є ті об'єкти, на яких виробляється монтаж. Отже, весь необхідний для монтажу інструмент повинний бути в столяра із собою.
Мінусом професії є високий рівень шуму в приміщеннях, дерев'яна стружка і пил, сильні запахи обробних розчинів (лаки, віск, фарби, клеї тощо), а також можливість одержання травми.
Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей
Столяр повинен мати добре розвинуте просторове мислення, щоб по кресленню представляти зовнішній вигляд виробу, етапи його обробки, види з'єднання і т.д. Столяр повинний мати гарний зір, розвинутий окомір, добре розрізняти кольори. Це потрібно для вибору матеріалу, для виготовлення виробу (виключення можливості браку), контролю за точністю виконання і зборки виробу. Також потрібен гарний дотик, тому що робітнику доводиться визначати навмання рівність, гладкість деталей і їхніх елементів. Для більш успішної діяльності необхідне знання математики, фізики, хімії, креслення.
Освітня підготовка
Професію можна здобути у Вищому художньому професійному училищі № 3, м.Івано-Франківськ, вул.Дудаєва, 35, Вищому професійному училищі № 14, м.Коломия, вул.Мазепи, 224 а, Надвірнянському професійно-технічному училищі №11, м.Надвірна, вул.Ломоносова, 3, Державному професійно-технічному навчальному закладі «Богородчанський професійний будівельний ліцей», м.Богородчани, вул. Шевченка, 89, Брошнівському професійному лісопромисловому ліцеї, Рожнятівський р-н, смт.Брошнів, вул.С.Бандери, 5.
Столяр є одна з найбільш поширених професій. Потреба у столярах на ринку праці постійна; це одна з небагатьох робітничих професій, яку постійно потребують підприємства Прикарпаття. Вони можуть працювати як на великому будівництві, так і в будівельних бригадах, на меблевих фабриках та на маленьких приватних меблевих підприємствах, сімейних підприємствах.