Протягом усього життя ми стикаємося з необхідністю зробити той чи інший вибір. Кожен випускник школи опиняється на перехресті сотні доріг і запитує себе: «Яку професію обрати? Ким бути?» А ти вже подумав, яку професію обрати? Адже дуже важливо не заплутатися у «павутині» світу професій і обрати саме ту, яка ближче до душі.
Питання вибору професії для багатьох школярів є достатньо складним та неоднозначним.
Ринок праці не стоїть на місці. Професії, які були затребувані ще в недавньому минулому, тепер втрачають свою популярність, а замість них з’являються зовсім нові. За останні роки втратили актуальності такі професії, як юрист і економіст. Зате з’являється все більше вакансій із загадковими назвами на кшталт «SMM-менеджер» або «Лайф-коуч».
Вибираючи професію, варто враховувати не тільки попит на неї, але і перспективи галузі, можливість кар’єрного росту і рівень зарплат. Встежити за мінливими тенденціями – завдання не з легких.
Що порадити випускникові і його батькам?
Одного «хочу» тут однозначно недостатньо. Необхідно відповідально оцінювати ті якості, якими наділила дитину природа та батьки. Адже, якщо в неї виражені здібності до точних наук, посидючість і акуратність, то потрібно задуматись чи варто йти в артисти.
Поради батьків і друзів можуть виявитися й корисними, і шкідливими одночасно, тому що вони, звичайно, можуть допомогти вибрати «напрямок руху», але що буде потім, якщо зроблено помилковий вибір? Все-таки вирішувати потрібно самостійно самій дитині, тому що навряд чи хтось інший, навіть батьки, зможуть зрозуміти, що ж саме подобається найбільше, та до чого лежить душа. Вільям Шекспір писав: «Робота, яка подобається, перестає бути важкою роботою».
Частенько навіть дорослі задумуються про зміну виду діяльності. Причиною є неправильний вибір професії у шкільному віці.
Вибір ґрунтується на багатьох факторах. Частину з них можна назвати «зовнішніми». До них належать думка батьків, друзів, фінансові можливості. Насправді дані фактори не повинні мати великий вплив на вибір професії. Адже тільки психологічні особливості самої людини, так звані «внутрішні» фактори, визначають, у яких сферах діяльності у неї більше можливостей для самореалізації, де робота принесе радість та задоволення. До «внутрішніх» факторів відносять інтереси, здібності, схильності, а також особисті риси людини.
Помічниками у визначенні професійної спрямованості та уникненні серйозної помилки – неправильного вибору професії вам допоможуть результати пройдених тестів з профорієнтації.