Сьогодні в Україні вищу освіту можна отримати в безлічі навчальних закладів – державних, приватних, комунальних та інших форм власності, лише спеціальностей в нашій країні існує близько шестисот.

Утім, нині обирати одну професію – це вчорашній день, адже в сучасної людини попереду чимало змін напрямків діяльності, нових проектів, підвищень кваліфікації, спроб «міксувати» навички та знання з різних сфер. Хоча здається, що хлопці та дівчата сумують за однозначністю і простотою: мовляв, оця справа – на все життя. Як же випускникам шкіл зорієнтуватися?

Коли старшокласники замислюються над тим, у який навчальний заклад подаватимуть документи, краще підходити до вибору не як до фатального, а як до першого досвіду професійного визначення, за яким буде новий. Чимало людей проходять тривалий шлях, доки інтуїтивний потяг до якогось заняття «кристалізується» в отримання певної професії. 

 

Сім кроків до зваженого рішення

  1. Скласти список підходящих професій
    Складіть список професій, які Вам подобаються, цікаві, за якими Ви хотіли б працювати, які Вам підходять.
  2. Скласти перелік вимог до професії, що обирається
    Складіть перелік своїх вимог:
    • професія, що обирається, й майбутній рід занять;
    • професія, що обирається, й життєві цінності;
    • професія, що обирається, й життєві цілі;
    • професія, що обирається, й сьогоденні гарячі проблеми;
    • професія, що обирається, й реальне працевлаштування за фахом;
    • бажаний рівень професійної підготовки;
    • професія, що обирається, й мої схильності й здібності;
    • бажані зміст, характер й умови роботи.
  3. Визначити значимість кожної вимоги

Визначите, наскільки всі перераховані вимоги значимі. Може бути, є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна й не враховувати.

  1. Оцінити свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій
    Крім тих вимог, які є у Вас до професії, існують і вимоги самої професії. Проаналізуйте, чи розвинені у Вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я вимогам професії.
  2. Підрахувати й проаналізувати результати
    Проаналізуйте, яка професія із усього списку більше інших підходить Вам по всіх пунктах.
  3. Перевірити результати
    Щоб переконатися в правильності Ваших міркувань, обговоріть своє рішення із друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом служби зайнятості.
  4. Визначити основні практичні кроки до успіху
    Отже, Ви прийняли рішення, тепер важливо визначити: у якому навчальному закладі Ви зможете одержати професійну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентоздатність на ринку праці.