Обираючи професію, потрібно, по-перше, чітко уявляти, що ти хочеш від професії (мотивація), яким повинен бути зміст професії, щоб мені було цікаво працювати; яка зарплата мене задовольнить; який спосіб життя я хочу вести; скільки часу і сил я можу віддати на здобуття цієї професії. Та багато іншого.

Друга важлива умова правильного вибору професії – врахування своїх здібностей. Що це означає?! Простий приклад: з двох хлопців, які здобувають професію гранувальника, успішним буде той, у кого краще розвинені такі здібності, як координація рухів, окомір. А успіх у будь-якій професійній діяльності – це задоволення від роботи, повага інших людей, матеріальне благополуччя. Здібності, звичайно, можна розвинути за короткий час, а розвиток інших потребуватиме значного відрізку життя.

Всі здібності розділяються на загальні та спеціальні. Загальні – це ті здібності, які властиві всім людям, але розвинені у всіх по-різному. Ось основні з них:

Мислення. Важливо знати, з завданнями якої складності ти можеш впоратись. Які завдання тобі вирішувати легше – пов’язані з цифрами, словами, образами? Чи здатний ти швидко переключатись з рішення одного завдання на рішення іншого, зовсім не схожого. Наскільки у тебе розвинена логіка або інтуїція? Чи можеш, ти знайти нестандартне рішення.

Увага. Чи умієш ти займатись справою, яка потребує довгострокового зосередження? Чи умієш ти тримати у полі зору кілька справ одночасно. Чи можеш ти зупинивши свій погляд на предметі лише раз, потім досконально описати його?

Пам'ять. Одна людина запам’ятовує лише зорову інформацію, друга – слухову, третя – емоційно зафарбовану, четверта – дотичну, п’ята – рухову. Люди розрізняються і по здібності запам’ятовувати різний матеріал – обличчя, числа, тексти, геометричні фігури. Ці види і якості пам`яті по – різному проявляються у людей.

Рухова сфера. Між людьми існують великі відмінності за швидкістю, точністю та узгодженістю рухів – координації. Одні професії потребують особливого розвитку координації рук, інші – всього тіла, для деяких професій – ці вимоги не є особливо важливими.

Крім загальних здібностей існують спеціальні – музичні, художні, математичні, літературні та інші. Оцінити ступінь їх розвитку може оцінити лише професіонал. Важливу роль в придатності людини до певної професії мають і його особисті якості. Одні люди більш емоційні, інші – більш раціональні. Одні терплячі, інші імпульсивні. Одні розумом і почуттями направлені на навколишній світ, інші – на свій внутрішній.

Отже, щоб не помилитись при виборі професії потрібно знати її зміст, якими вміннями і навичками повинен володіти фахівець та якими психологічними якостями забезпечується успіх в роботі.