Касир торговельного залу – це працівник підприємства, що безпосередньо виконує касові операції та здійснює роботу по ефективному обслуговуванню покупців у сферах роздрібної та оптової торгівлі в неспеціалізованих та спеціалізованих магазинах.

Касир торговельного залу повинен уміти:

- порядок виконання касових операцій;

- правила розрахунку із споживачами;

- порядок одержання, зберігання та видання коштів;

- ознаки платоспроможності державних грошових знаків;

- правила продажу продовольчих (непродовольчих) товарів;

- правила експлуатації сучасних видів ЕККА;

- форми розрахунку із споживачами, в тому числі за кредитними картками;

- асортимент, класифікацію, характеристику і призначення товарів;

- правила розшифрування штрихового коду;

- порядок ведення касового журналу та отримання звітів касира;

- порядок та умови маркування товарів внутрішніми штриховими кодами;

- виконувати звіт з обнулінням та записувати його в книгу обліку розрахункових операцій і оформляти її в установленому порядку;

- правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.

Індивідуально-психологічні особливості

Для діяльності необхідні: здатність зберігати самовладання у всякій ситуації, тривала увага, добра пам’ять, арифметичні здатності, окомір, чітка дикція.

Професійно важливі якості:

організованість, уважність, емоційна стійкість, чіткість у роботі, енергійність та висока працездатність.

Ринок праці

Вірогідність працевлаштування за професією «касир торговельного залу» в Івано-Франківській області є досить висока за рахунок широкої сфери застосування.

Потреба у фахівцях цієї професії постійно зростає, адже торгівля охоплює практично усі види діяльності людини і вже зараз неможливо уявити існування людини без електронно-обчислювальних машин. Роботу касира торговельного залу виконують як чоловіки, так і жінки, в основному молодь.

Чисельність молоді, яка виконує роботу касира торговельного залу постійно зростає.

Розширення та модернізація закладів торгівлі, веде до покращання умов та оплати праці, їх чисельність, безумовно, буде зростати ще більше. Узагалі заробітна плата касира досить висока. У державних структурах її рівень визначається відповідно до штатного розкладу. У приватному секторі вона обумовлюється контрактом, що складається під час прийому на роботу.

Вірогідність працевлаштування за спеціальністю “касир торговельного залу” після закінчення навчання – висока.

Освітня підготовка

Професію касира торговельного залу можна отримати у Вищому професійному училищі №7 м.Калуш, Бурштинському торговельно-економічному коледжі Київського національного торгово-економічному університеті м.Бурштин, Івано-Франківському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості м.Івано-Франківськ та в інших професійних навчальних закладах різної форми власності.

Необхідною умовою для опанування цією професією є загальна середня освіта. Термін навчання у професійно-технічних навчальних закладах на базі 9-ти класів – 2,5 р., 11 класів – 1,5 р.

Медичні обмеження

Праця не рекомендується людям, які страждають захворюваннями нервової системи та відхилення у психіці, судина дистонія, захворювання опорно-рухового апарату, хронічні інфекційні захворювання, шкірна алергія, епілепсія, зниження слуху.