Пекар – працівник хлібопекарного виробництва, фахівець для роботи на сучасних хлібозаводах та міні-пекарнях, який знає сучасні та традиційні технології хлібовипікання і виготовлення хлібобулочних виробів, святкових короваїв.

Характер роботи

Пекар здійснює:

- процес випікання і смаження кондитерських та хлібобулочних виробів;

- укладає тістові заготовки на листи, в касети, форми;

- відсаджує печиво і тістечка на листи;

- визначає готовність тістових заготовок до випікання;

- готує л'єзон і змазує вироби перед випіканням, садить їх у піч, шафи, закладає в жир (фритюр);

- контролює температурний режим і вологість в пекарській камері за контрольно-вимірювальними приладами, додержує температуру фритюру;

- визначає закінчення процесу випікання, смаження виробів; виймає, охолоджує, глазурує вироби; оздоблює їх подрібненими горіхами, цукровою пудрою тощо;

- обслуговує пекарські камери, жарочні шафи, автомати для виготовлення пончиків та інше обладнання;

- здійснює первинне оброблення сировини: просіювання, промивання, перебирання, подрібнення, зм'якшення;

- просіває борошно, замішує і розділяє дріжджове тісто (опарне, безопарне), тісто для лавашу, коржів, пряників тощо;

- виготовляє різноманітні форми і підготовляє сировину до них;

- збиває креми, варить сиропи і просочки. Підготовляє напівфабрикати для тортів, тістечок.

Умови праці

Робоче місце пекаря - це потокова комплексно-механізована лінія, яка включає в себе тістомісильні, ділильні, формовочні, тістозакаточні машини, пекарні-камери, спеціальний стіл, печі.

Працюють пекарі у спеціалізованих цехах хлібозаводів. Специфічні умови пекарного виробництва - підвищена температура і вологість повітря вимагають від працівників певного фізичного загартування, витривалості.

В процесі роботи найбільш завантажені зоровий, руховий і тактильний аналізатори.

Фахівець повинен знати будову, принцип дії і правила експлуатації всіх машин і пічних камер; технологічний процес виробництва хлібобулочних і кондитерських виробів; параметри температурного і парового режимів випікання; рецептуру виготовлення різних видів тіста; методи визначення готовності тіста до випікання, якість сировини, напівфабрикатів і готової продукції; стандарти і технічні умови на всі сорти хлібобулочних виробів; правила безпечної праці, виробничої санітарії та електробезпеки.

Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей

Пекар повинен мати високу концентрацію і великий обсяг уваги; високий рівень стійкості, переключення і розподіл уваги; добре розвиту координацію рухів; гарну моторну пам'ять; гарний рівень розвитку смакової і нюхової пам'яті; гарне здоров'я і фізичну стійкість (здатність переносити фізичну напругу і високу температуру протягом довгого часу); розвинутий нюх, дотик (відчуття температури, тиску) - уміння визначити готовність і якість продукції за допомогою аналізаторів; гарне зорове сприйняття (уміння визначити якість і готовність продукції); розвинену словесно-логічну пам'ять (здатність запам'ятати технологію готування різних сортів хлібобулочних виробів); добре розвинуте "почуття часу".

Випікати хліб, як говорять пекарі, не може погана людина. Тому спеціаліст повинен бути акуратним, відповідальним, витривалим, з добрим естетичним смаком і розвинутою фантазією.

 

Медичні обмеження

Робота не рекомендується людям із захворюваннями сердечно-судинної системи, органів дихання, опорно-рухового апарату з порушенням рухових функцій, ендокринних захворювань (цукровий діабет), шкірною алергією і екземою кистей рук, дефектами зору, хронічними інфекційними захворюваннями.

Робота за професією можлива для осіб з захворюваннями органів слуху, незначними дефектами кінцівок (укладання виробів на лотки, переміщення вагонеток з готовою продукцією та підвезення порожніх вагонеток).

Освітня підготовка

Професію можна здобути в Бурштинському торговельно-економічному коледжі Київського національного торгово-економічного університету за адресою: Галицький район, м. Бурштин, вул. О.Басараб, 1 та в Івано-Франківському вищому училищі готельного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Сорохтея, 43.

Професія пекара актуальна на ринку Прикарпаття, оскільки останнім часом зафіксоване зростання у розвитку хлібобулочної промисловості. Особливістю на сьогоднішній день є велика кількість приватних, невеликих підприємств (пекарень) хлібобулочної промисловості, підприємства суспільного харчування (ресторани, кафе, закусочні, їдальні, буфети) тому з працевлаштуванням не виникає проблем.