оп

Характер роботи. Професія тракториста тривалий час була найбільш розповсюджена у сільському господарстві і пов'язана із землеробськими професіями. Згодом вона почала застосовуватися в інших виробничих галузях, що сприяло розширенню зв'язків з багатьма професіями. Трактори використовують не тільки у полі, але й на будівельних майданчиках, заводах, фабриках, для очищення вулиць міст від снігу та бруду. Отже, професія тракториста перестала бути лише сільськогосподарською. За цих умов вона стала досить престижною, на неї збільшився попит, поліпшилися умови праці для трактористів.

Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей. Щоб бути професіональним робітником, тракторист повинен мати високий рівень точності і координації рухів, відповідний рівень стійкості, розподілу і переключення уваги, технічну кмітливість, пов'язану з відмінною зоровою пам'яттю. Відносна просторова ізольованість, дефіцит спілкування вимагають високорозвиненої емоційно-вольової стійкості. 
Трактористу притаманні такі риси, як:
• самоконтроль;
• самостійність;
• відповідальність;
• акуратність.
       Потрібні фізична сила та витривалість, достатня гострота слуху і об'ємний окомір, точна сенсомоторна реакція, стійкий інтерес до роботи з технікою і кмітливість. З-поміж особистісних якостей трактористу потрібні наполегливість і рішучість в оволодінні новою технікою і передовими методами праці, кмітливість, швидкість обробки інформації і впевненість під час роботи на підвищених швидкостях. Неабияке значення має організованість, здатність до монотонної роботи.

Медичні обмеження. Робота не рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами опорно-рухового апарату (радикуліт, артрит тощо), вираженими дефектами органів зору та слуху, нервово-психічними розладами.
          Професійна діяльність має деякі психологічні і медичні протипоказання. Серед них – недостатньо розвинена спритність, відсутність технічної кмітливості, дальтонізм, вади слуху. До протипоказань медичного характеру можна віднести захворювання дихальної і серцево-судинної систем, нирок, опорно-рухового апарату, схильність до алергічних захворювань, гіпертонію.
          Робота тракториста, у свою чергу, може викликати захворювання опорно-рухового апарату, вегетативну дистонію, ревматизм; їх спричиняють робота в одній позі (сидячи) при значних шумі і вібрації, в несприятливих умовах та нічний час.

Освітня підготовка. Професію можна здобути у Державному навчальному закладі «Коршівський професійний аграрний ліцей», Державному навчальному закладі «Кутський професійний ліцей», Державному навчальному закладі «Городенківський професійний ліцей», Державному професійно-технічному навчальному закладі «Богородчанський професійний будівельний ліцей», Державному навчальному закладі «Войнилівський професійний ліцей».

Ринок праці. Професія тракториста – актуальна на ринку праці Прикарпаття. Потреба в цих робітниках постійна, особливо у сільській місцевості. Знання та навички, отримані за час роботи, дають змогу вправному трактористу за короткий час навчитись ремонтувати та обслуговувати різноманітні машини й механізми.

         Умови роботи. Робота тракториста протікає на відкритому повітрі і пов'язана з впливом на нього метеорологічних факторів, що залежать від кліматичної зони, пори року, умов погоди. Тривалість робочої зміни тракториста сягає в багатьох випадках 10-12 годин. На тракториста в процесі праці діють два види основних навантажень – фізичне і нервово-емоційне. Ці специфічні умови повинні враховуватися в комплексі заходів з організації нормування праці. Також слід зазначити, що складність праці є однією з головних складових її оплати. 

            Тракторист має справу не тільки з технікою, а й з живою природою – тваринами, рослинами. Тому, крім знань техніки, він повинен володіти біологічними і агротехнічними знаннями. За своїм характером діяльність тракториста поступово наближається, з одного боку, до праці індустріального працівника, а з іншого, - до праці спеціаліста-технолога сільськогосподарського виробництва, дедалі більше насичуючись інтелектуальним  змістом.

          Також в обов'язки тракториста входить щоденний догляд за сільськогосподарською технікою та її технічне обслуговування.