Сьогодні в тренді бути в пошуку себе, проходити різноманітні тренінги та коуч-сесії в пошуках свого призначення. Останнім часом такої інформації надзвичайно багато, і це помітив чи не кожен з нас.
Водночас, батьки продовжують використовувати для своїх дітей ті самі підходи, завдяки яким вони самі опинилися в ситуації пошуку себе. Тобто, колись наступивши на ці «граблі», батьки допомагають дітям теж на них наступити, щоб потім так само в тридцятирічному віці прийшлося вирачати кошти і час на зміну своєї професії або кваліфікації. Отож, чи не є завданням батьків спробувати допомогти підлітку, знявши будь – який пресинг своїх комплексів і помилок? Як допомогти дитині обрати саме ту «справу життя», до якої вона має інтерес і схильність?
Обираючи професію, ми іноді точно не знаємо, що доведеться робити і як ми в ній будемо почуватися. Основною помилкою є неусвідомлення вибору професії. Як пише в своїй книзі «Відмовляюся обирати» Б.Шер «Не дуже розумно вкладати гроші в професійну освіту, доки ви не знаєте 2 речей:
1) яку роботу в реальності ви будете виконувати;
2) чи дійсно для неї необхідна освіта.
Як правило до вишів вступають, не знаючи відповідей. Багато хто обирають цей шлях, оскільки він простий і зрозумілий. На даний час більшість батьків та дітей при виборі професії не аналізують ринок праці, який в подальшому буде диктувати умови працевлаштування. Може скластися враження, що ми проти вищої освіти. Зовсім ні! Є спеціальності, де вона вкрай необхідна, проте, сьогодні ринок потребує робітничих професій.
Щодо того, що можна зробити, аби полегшити і батькам і дитині вибір професії та не змушувати її йти на компроміс із своїми внутрішніми бажаннями. Майбутньому студенту дуже важливо якомога раніше «зустрітися» з омріяною професією, аби мати реальне уявлення, що і як відбувається. Можливо варто спробувати себе у волонтерській програмі, відвідуванні бізнес-школи, мистетської школи, відвідуванні тренінгів, можливо спробувати себе на місці роботи безпосередньо шляхом відвідування ярмарків професій, професіографічних екскурсій тощо. Ну і звичайно, можна звернутися до фахівця з профорієнтації служби зайнятості, який об’єктивно розгляне ситуацію і допоможе рекомендаціями щодо вибору професії.